Odpowiedzi na pytania zadane podczas szkoleń 27.09.2024 i 14.10.2024
27.09.2024
1. Dzień dobry, Czy ogłoszenia dla przetargu nieograniczonego na platformie będą dostosowane do zmian, które były wprowadzone we wrześniu, obecnie opis np. pola BT-747 (przed zmianą) kryteria kwalifikacji, ma inną nazwę BT-821 Kryteria kwalifikacji. I w związku, z czym, czy będzie aktualizacji instrukcji wypełniania ogłoszeń?
Aktualnie na Platformie e-Zamówienia prowadzone są prace rozwojowe mające na celu dostosowanie formularzy ogłoszeń unijnych do najnowszej wersji SDK.
Aktualna wersja instrukcji do ogłoszenia o zamówieniu, uwzględniająca zmiany wprowadzone Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2023/2884 z dnia 20 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1780 ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych, została już przygotowana. Zostanie opublikowana na stronie internetowej Urzędu w najbliższym czasie.
2. Poproszę o numer na infolinię, na którą faktycznie można się dodzwonić.
Infolinia Platformy e-Zamówienia dostępna jest pod numerem telefonu 22 458 77 99 (infolinia czynna w dni powszednie w godz. 8:15 – 16:15).
3. Kiedy będzie przywrócona możliwość podpisania formularza aktywnego podpisem zaufanym?
W związku ze zmianami po stronie Profilu Zaufanego od dnia 10 maja 2024 r. nie ma możliwości podpisywania Podpisem Zaufanym interaktywnego formularza ofertowego, tak jak do tej pory.
W przyszłości interaktywny formularz ofertowego zostanie zmodyfikowany.
Aby podpisać formularz ofertowy pobrany z Platformy e-Zamówienia należy po pobraniu i wypełnieniu formularza zapisać go w wersji nieedytowalnej i następnie podpisać Podpisem Zaufanym.
4. W jaki sposób ogłosić dynamiczny system zakupów?
Na Platformie e-Zamówienia jest możliwość przygotowania i wysłania do publikacji w Dz. U. UE Ogłoszenia o istnieniu systemu kwalifikowania – dyrektywa sektorowa, po wcześniejszym zarejestrowaniu postępowania.
5. Czy potwierdzenia mailowe o publikacji/wiadomości/komunikacie/etc. w treści lub w tytule mogą wskazywać jakiego postępowania dotyczą? W szczególności wskazywać na sygnaturę/temat postępowania Zamawiającego?
W potwierdzeniach mailowych dotyczących publikacji ogłoszenia, zmianie terminów oraz zdarzeń w postępowaniu (np. upublicznienie dokumentu) dostępny jest identyfikator postępowania oraz jego nazwa.
Potwierdzenia mailowe dotyczące wiadomości w postępowaniu zawierają link do postępowania, jednak po najechaniu kursorem na ikonkę LINK, widoczny jest identyfikator tego postępowania.
6. Czy formularz komunikacji trzeba dodatkowo kreować/tworzyć (jak formularz oferty) czy jest już on dostępny z automatu po opublikowaniu postępowania ?
Formularze do komunikacji są dostępne po zarejestrowaniu postępowania, jeżeli jest ono prowadzone na Platformie e-Zamówienia.
Formularze do komunikacji nie podlegają edycji.
7. Dzień dobry, uwaga do wyszukiwania, na przeglądarce chrome i Firefox po wpisaniu słowa kluczowego wyszukuje się lista postępowań, po kliknięciu na dane postępowanie nie ma przycisku „wróć do wyszukiwania”. Cofnięcie „wstecz” przeglądarki powoduje cofnięcie do listy ale nie ma już wyszukanych postępowań tylko znowu jest lista wszystkich postępowań i trzeba rozpocząć wyszukiwanie od początku.
Dziękujemy za przekazane sugestie dotyczące działania Platformy. W przypadku prowadzenia prac rozwojowych na Platformie e-Zamówienia, będą one wzięte pod uwagę.
8. Kiedy będzie możliwość dodawania / edytowania ilości pakietów w postępowaniu? teraz nie ma takiej możliwości.
Na Platformie e-Zamówienia nie ma możliwości edycji liczby części w postępowaniu po jego wszczęciu. Nie są przewidziane zmiany w takim zakresie.
W przypadku pytań merytorycznych należy kontaktować się z infolinią prawną pod numerem telefonu 22 458 77 22 (infolinia czynna w dni powszednie w godz. 9:00 – 14:00).
9. Czy tak samo składa się oferty dodatkowe?
Proces złożenia ofert dodatkowych przebiega tak samo, jak w przypadku pierwszego etapu postępowania.
10. Rozumiem, że nie ma możliwości otworzyć ofert, jeśli kwota przeznaczona nie została opublikowana ??
Zamawiający nie ma możliwości otwarcia ofert jeżeli kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia nie została udostępniona w postępowaniu w ramach wykorzystania dedykowanej funkcjonalności Platformy e-Zamówienia.
11. Czy należy upubliczniać kwotę jak nie ma ofert i nie ma czynności otwarcia ofert.
System wymaga upublicznienia kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia tylko w przypadku konieczności otwarcia ofert.
12. Kwoty. Jeśli chodzi o kwotę, którą Zamawiający przeznacza na realizacje zamówienia, w przypadku gdy Zamawiający oczekuje na przyznanie kwoty dofinansowania zamówienia w 100%, co zostało przewidziane w dokumentach zamówienia (przewidziane unieważnienie z powodu braku przyznania środków). Na chwilę składania ofert Zamawiający zgodnie ze stanem faktycznym ma 0 zł więc tyle powinien wpisać ale platforma tego nie przepuszcza.
Zgodnie z art. 222 pkt 4 Zamawiający, najpóźniej przed otwarciem ofert, udostępnia na stronie internetowej prowadzonego postępowania informację o kwocie, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. W związku z tym należy wprowadzić kwotę, o jaką wnioskowano.
W formularzu ogłoszeniu o zamówieniu jest możliwość zaznaczenia opcji TAK, przy pytaniu Zamawiający przewiduje unieważnienie postępowania, jeśli środki publiczne, które zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia nie zostały przyznane (sekcja VII warunki zamówienia).
13. Jak archiwizować wykonane przez zamawiającego czynności (np. załączone dokumenty, etap upublicznienia kwoty, etap otwarcia ofert, oferty, itp.)?
Na Platformie e-Zamówienia dostępna jest funkcjonalność „Raport dot. postępowania” . Raport ten widoczny jest tylko dla użytkownika Zamawiającego posiadającego uprawnienia do danego postępowania oraz aktywną rolę „Raporty dot. postępowania”. Funkcja jest dostępna na karcie postępowania i znajduje się w menu rozwijalnym pod przyciskiem z trzema kropkami. Każdy Raport dotyczący danego postępowania zawiera dane podstawowe na jego temat oraz listę zdarzeń w postępowaniu. Możliwe jest pobranie raportu do pliku PDF.
14. Jak długo załączone pliki do postępowania są widoczne i możliwe do pobrania w archiwalnych postępowaniach?
Pliki udostępnione w postępowaniu/konkursie są usuwane z Platformy po upływie 3 miesięcy od momentu przejścia postępowania/konkursu w status „Zawarta umowa” lub „Unieważnione” lub „Anulowane” lub „Rozstrzygnięty”.
Oferty/wnioski/prace konkursowe, informacja z otwarcia ofert oraz raporty z otwarcia ofert są przechowywane na Platformie przez 100 dni od dnia otwarcia ofert, a po wskazanym terminie są usuwane z Platformy.
15. Od kiedy będzie możliwość automatycznego archiwum (jednoczesnego podbierania wszystkich dokumentów) całego postępowania?
W najbliższym czasie nie jest planowana zmiana w zakresie pobierania dokumentów z postępowania.
16. Czy rejestrując postępowanie można wybrać kilka pozycji z planów udostępnionych przez różnych zamawiających (robię np. catering dla kilku szkół a sama nie jestem zamawiającym tylko jest to postępowanie wspólne na rzecz innych zamawiających)?
Nie ma możliwości powiązania postępowania z kilkoma pozycjami z różnych planów postępowań. Można powiązać postępowanie z kilkoma pozycjami, ale dotyczy to jednego planu postępowań.
17. Kiedy sprawozdanie roczne będzie się samo wypełniać? po kliknięciu w 3 kropki zaciągają się jedynie numery ogłoszeń. nie zaciąga się ilość ofert czy ktoś jest mikro, małym, średnim przedsiębiorstwem. a przecież te dane wprowadzamy do info do prezesa oraz w ogłoszeniu o wyniku postępowania, więc system te dane ma.
W formularzu sprawozdania rocznego dane dotyczące liczby złożonych ofert, a także na temat, czy zamówienie było udzielone wykonawcy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zaciągają się do sekcji III i V, tylko z ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, które zostało przesłane do Dz. U. UE za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia. Dane te nie zaciągają się z ogłoszenia o wyniku postępowania, a także z Informacji do Prezesa UZP o złożonych ofertach i wnioskach.
18. Czy będzie aktualizacji instrukcji wypełniania ogłoszeń – Instrukcje w zakresie publikowania ogłoszeń w DUUE?
Aktualna wersja instrukcji do ogłoszenia o zamówieniu, uwzględniająca zmiany wprowadzone Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2023/2884 z dnia 20 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1780 ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych, została już przygotowana. Zostanie opublikowana na stronie internetowej Urzędu w najbliższym czasie.
19. Czy plany udostępnione przez innego zamawiającego będą jakoś widoczne na koncie tego któremu je udostępniono? Sprawdzam po potwierdzeniu udostępnienia planu z konta innej jednostki i nie widzę u siebie żadnych zmian…
Udostępniony plan postępowań jest widoczny poniżej listy planów postępowań, w zakładce Udostępnione plany postępowań. Aby móc korzystać z pozycji z udostępnionego planu postępowań, należy aktywować ten plan.
20. Proszę wskazać rozwiązanie naprawy błędu xml w ogłoszeniu unijnym
Błąd xml w ogłoszeniu pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy zostało wypełnione któreś z pól nieobowiązkowych, a jednocześnie nie został dokonany odpowiedni wybór / uzupełniony opis w polu z tym związanym. Należy albo zrezygnować z podania informacji nieobowiązkowej, albo uzupełnić brakujący opis. W przypadku trudności w zidentyfikowaniu miejsca popełnionego błędu przesłać zgłoszenie przez System Obsługi Zgłoszeń Platformy.
21. Czy wypełnione ogłoszenie unijne zapisuje się jako robocze?
Na każdym etapie tworzenia ogłoszenia może ono zostać zapisane poprzez kliknięcie w przycisk „Zapisz”. Wersja robocza takiego ogłoszenia odłoży się w kafelku „Moje ogłoszenia”, sekcja „W przygotowaniu”.
22. Czy wprowadzoną datę publikacji można edytować i zmieniać?
Publikację przesłanego do publikacji (ale jeszcze nie opublikowanego) ogłoszenia można wstrzymać. Po skutecznym wstrzymaniu publikacji, ogłoszenie można przesłać do publikacji z inną datą.
23. Chcemy zawrzeć umowę z podmiotem zewnętrznym na przygotowanie i przeprowadzenie postępowania na ubezpieczenie mienia. Czy platforma e-Zamówienia umożliwia dodanie nowego użytkownika, który może korzystać z platformy w powyższym celu, ale tylko w zakresie postepowania, za które będzie odpowiedzialny?
W takiej sytuacji postępowanie powinna utworzyć osoba mająca uprawnienia do rejestracji postępowań, a nowo dodanej osobie należy nadać ograniczone uprawnienia (np. bez możliwości rejestracji postępowań). Należy także pamiętać o przypisaniu uprawnień do odczytu i aktualizacji tego postępowania nowo dodanej osoby (Panel zarządzania -> Zarządzanie rolami do postępowań).
24. Dlaczego ogłoszenia o udzieleniu zamówienia po wpisaniu do e-zamówień numeru ogłoszenia we właściwej formie nie są powiązane z biuletynem i nie wyszukuje się ogłoszenie?
Numer ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w postępowaniu jest nieaktywny, ale samo ogłoszenie jest dostępne. Ogłoszenie można wyszukać w wyszukiwarce ogłoszeń (Biuletyn Zamówień Publicznych -> Przeglądaj ogłoszenia i plany), albo klikając „Pokaż ogłoszenia powiązane” w widoku ogłoszenia o zamówieniu.
25. Co to jest Numer VAT w JEDZ?
Numer VAT w dokumencie JEDZ to numer identyfikacyjny podatnika VAT, który jest wymagany w celu potwierdzenia tożsamości wykonawcy.
W przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać ten numer (jest to Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony symbolem PL).
W przypadku wykonawców nie posługujących się numerem VAT należy wpisać numer, którym wykonawca posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (REGON, NIP).
W przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które do celów podatkowych posługują się numerem ewidencyjnym PESEL, należy wpisać ten numer.
Swój numer VAT można zweryfikować na stronie Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl) lub w urzędzie skarbowym.
26. Czy można zrobić ogłoszenie o zamówieniu w enotices2, a ogłoszenie o udzieleniu w platformie e-zamówienia?
Tak. Konieczne jest wówczas wprowadzenie numeru ogłoszenia o zamówieniu
w menu postępowania. Zalecamy jednak aby danym postępowaniu sporządzać ogłoszenia w jednym narzędziu.
27. Czy na platformie konieczna jest zmiana statusu zamówienia unijnego na zawarta umowa lub unieważnione?
Nie ma takiej konieczności. W przypadku przesyłania ogłoszeń do DUUE za pośrednictwem eSendera Platformy, status postępowania zmienia się automatycznie, natomiast w przypadku korzystania z innego eSendera można to zrobić ręcznie z menu 3 kropek.
28. Czy w ogłoszeniu robionym za pośrednictwem platformy w-zamówienia trzeba importować dane wykonawców, zamawiającego… tak jak w enotices2?
Dane organizacji wymienionych w ogłoszeniu o zamówieniu należy zdefiniować na początku wypełniania formularza ogłoszenia. Można to zrobić wypełniając odpowiednie dane organizacji „ręcznie’, można też – w określonych przypadkach – skorzystać z oferowanej przez Platformę e-Zamówienia funkcjonalności tzw. re-użycia danych.
W przypadku ogłoszenia o udzieleniu zamówienia dane wykonawców można zaimportować w przypadku, gdy postępowanie było prowadzone za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia z użyciem interaktywnego formularza ofertowego, a wykonawcy złożyli swoje oferty na takim formularzu.
W przypadku ogłoszenia o wykonaniu umowy dane wykonawcy zostaną re-użyte z ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, jeżeli zostało ono opublikowane za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia.
29. Pytanie może trochę nie na temat. Wszyscy wiem że praca na enotices2 to taka trochę droga przez mękę. Ostatnia aktualizacja zamiast usprawnić pracę pogorszyła tylko proces wypełniania ogłoszeń. Nie będę się tu rozpisywał bo raczej temat jest ogólnie znany. Jednym z bardziej irytujących „problemów” jest nazewnictwo poszczególnych pól, które należy wypełniać podczas przygotowywania ogłoszeń. Nazwy pół mają się bardzo często nijak do nazewnictwa z naszej polskiej ustawy PZP. Czy UZP ma możliwość interwencji w tej sprawie i podpowiedzieć jak te pola powinny się nazywać?
Urząd Zamówień Publicznych jest świadomy tych problemów i regularnie zgłasza swoje uwagi do administratora platformy TED eNotices2.Należy jednak pamiętać, że terminologia i interfejs użytkownika muszą uwzględniać potrzeby wszystkich 27 krajów członkowskich UE, co może prowadzić do pewnych niespójności w nazewnictwie w porównaniu z polską ustawą Prawo zamówień publicznych
Aby ułatwić Państwu pracę, UZP przygotował modyfikację Platformy e-Zamówienia, która umożliwia przesyłanie ogłoszeń bezpośrednio do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej bez potrzeby korzystania z TED ENotice2. Sposób przygotowywania ogłoszeń unijnych na Platformie e-Zamówienia został zaprojektowana zgodnie z wytycznymi Urząd Publikacji UE (tj. dokumentacją dla deweloperów TED oraz tzw. „SDK”), a jednocześnie pomoc kontekstowa została dostosowana do specyfiki polskich użytkownikach.
Zachęcamy do korzystania z Platformy e-Zamówienia, która powinna znacznie usprawnić proces przygotowywania i publikacji ogłoszeń.
30. Czy istnieje możliwość sporządzania i przesłania ogłoszenie o wyniku postępowania poprzez platformę e-zamówienia dla postępowania, w którym ogłoszenie o zamówieniu zostało sporządzone poprzez eNotices2?
Tak. Konieczne jest wówczas wprowadzenie numeru ogłoszenia o zamówieniu w menu postępowania.
31. Czy byłaby możliwość rozszerzenia funkcjonalności w sekcji: ogłoszenie o wykonaniu umowy (krajowa i unijna) – o możliwość zrobienia wykazu do pobrania lub w formie wyświetlanej tabeli do pobrania? Obecnie nie ma takiej możliwości? Dziękuję
Możliwość zapisania wyników wyszukiwania do pliku istnieje w wyszukiwarce ogłoszeń dostępnej w kafelku Biuletyn Zamówień Publicznych – Przeglądaj ogłoszenia i plany. Wyniki wyszukiwania można tu odpowiednio zdefiniować (wybierając np. tylko ogłoszenia o wykonaniu umowy, i/lub definiując zamawiającego), a wynik wyszukiwania zapisać w postaci pliku pdf, csv lub xml).
32. Dla jakiej liczby części można wykonać jedno ogłoszenie o udzieleniu zamówienia? Enotices2 zaleca podzielenie dużego ogłoszenia na kilka mniejszych ogłoszeń o liczbie nie większej niż 15-20 części.
Nie ma formalnego ograniczenia liczby części w postępowaniu prowadzonym na Platformie, jednak mając na uwadze ograniczony czas przetwarzania formularza ogłoszenia przez TED eNotice2, sugerujemy uwzględnianie zaleceń dot. liczby części poszczególnych ogłoszeń.
33. Mam pytanie odnośnie publikowania ogłoszenia o zamówieniu w DUUE za pośrednictwem e-zamówienia. Zaznaczam przygotowując ogłoszenie iż wymagane jest wadium. W wizualizacji ogłoszenia nie widać tej informacji.
Informacja dot. wadium powinna zostać wskazana poprzez zaznaczenie opcji TAK w sekcji Gwarancja finansowa w polu BT-751 „Wymagane jest zabezpieczenie”, z jednoczesnym uzupełnieniem pola BT-75 „Opis gwarancji finansowej”. Po uzupełnianiu ww. opisu, informacja nt. wadium nie będzie widoczna w punkcie 5.1.12 ogłoszenia Warunki udzielenia zamówienia.
34. Oferta została złożona, ale nie zawiera prawidłowego formularza i nie można odczytać z niego danych – sprawdź informacje w Raporcie z przebiegu otwarcia ofert.
Jeśli Zamawiający korzystał z funkcjonalności interaktywnego formularza ofertowego, to taki komunikat może świadczyć o tym, że Wykonawca odesłał ofertę na formularzu nieinteraktywnym. Nie jest to błąd – Wykonawca musi tak zrobić, jeśli podpisuje plik Profilem Zaufanym. Poprawność oferty należy zweryfikować z użyciem innych narzędzi.
Proszę zarejestrować zgłoszenie w Systemie Obsługi Zgłoszeń w celu weryfikacji.
35. Czy w przyszłości będzie możliwość przeprowadzania zamówień publicznych i zbierania ofert na e-zamówieniach dla zamówień poniżej progów ustawowych tj poniżej 130 tyś netto
Platforma jest narzędziem do publikacji ogłoszeń, prowadzenia postępowań, komunikacji oraz innych działań wynikających z obowiązków nakładanych przez ustawę Pzp. Nie przewidujemy rozszerzenia katalogu usług Platformy ponad to, co wynika z obowiązków wynikających z ww. ustawy.
36. Od kiedy przez e-Zamówienia można będzie publikować ogłoszenia unijne?
Publikacja ogłoszeń unijnych jest już dostępna na Platformie e-Zamówienia.
37. Jak się robi ogłoszenie o wykonaniu umowy w postępowaniach unijnych wszystko trzeba wpisywać ręcznie. trzeba też zmienić statusy zarejestrowanego postępowania, bo widnieje w przygotowaniu co jest mylące.
Dane do ogłoszenie o wykonaniu umowy re-używają się z ogłoszenia o udzieleniu zamówienia w przypadku, jeżeli publikacja tego ogłoszenia została dokonana za pośrednictwem eSendera Platformy e-Zamówienia. Zachęcamy do używania Platformy do publikacji ogłoszeń w DUUE.
14.10.2024
1. Czy planują Państwo wprowadzenie funkcjonalności polegającej na stworzeniu listy wykonawców w danym postępowaniu, tak by komunikację można było prowadzić z firmami, które w tym postępowaniu występują. Kłopotliwe jest wyszukiwanie wykonawcy w celu komunikacji z nim, a bardzo często też się zdarza, że występują wykonawcy o podobnej nazwie lub ta sama firma posiada kilka kont i powoduje to np. przesłanie wezwań do nieprawidłowych adresatów.
Dziękujemy za zgłoszoną uwagę. Przeanalizujemy Państwa propozycję.
Obecnie w planach rozwojowych Platformy e-Zamówienia przewidziana jest modernizacja widoku Panelu zarządzania użytkownika poprzez dodanie Technicznego Id Podmiotu, widocznego dla zalogowanych użytkowników w korespondencji, przy nazwie podmiotu, a którym prowadzona jest korespondencja; na karcie złożonych ofert/wniosków/prac konkursowych/opracowań studialnych przy nazwie podmiotu; w Raporcie technicznym z przebiegu otwarcia ofert przy nazwie podmiotu.
Wdrożenie tej funkcjonalności ułatwi wyszukiwanie podmiotów/użytkowników na Platformie e-Zamówienia.
2. e-Zamówienia jako Wykonawca:
2.1. Czy jest możliwa zmiana nazwy użytkownika po jego zarejestrowaniu i przypisaniu do podmiotu (chodzi o ujednolicenie nazewnictwa w większej organizacji).
Tak, jest taka możliwość. W celu zmiany nazwy użytkownika należy z pozycji zalogowanego użytkownika, posiadającego rolę Supervisiora, kliknąć w szarą zębatkę dostępną w górnym rogu ekranu i wybrać zakładkę Panel zarządzania. Następnie kliknąć w kafelek „Edytuj dane podmiotu”. Po dokonaniu zmian należy klikną „Wyślij”. Dane zostaną zaktualizowane. Informacje dotyczące zarządzeniem kontem przez Supervisora dostępne są w instrukcji interaktywnej „Zaawansowane zarządzanie kontem przez Supervisora link: https://media.ezamowienia.gov.pl/pod/2020/11/ZZKPS-5.2.pdf
2.2. Obecnie w przypadku założenia konta przez podmiot, który już posiada konto jest niemożliwe, jednak wcześniej była taka możliwość by jedno przedsiębiorstwo posiadało więcej niż jedno konto – czy można to scalić? Jeżeli tak to w jaki sposób?
Na Platformie e-Zamówienia jest możliwe założenie wielu kont na tym samym numerze NIP i REGON. Jednak przy wypełnianiu Formularza rejestracyjnego należy wskazać inny login, a nazwa podmiotu w nowo tworzonym koncie nie może być identyczna z nazwą w już zarejestrowanym koncie. Nie można scalić dwóch kont podmiotów.
2.3. co w przypadku jeżeli platforma nie przyjmuje podpisu kwalifikowanego, który wygasł jednak został złożony w trakcie obowiązywania (ciąg pełnomocnictw) – co w takim przypadku
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych podpis kwalifikowany musi być ważny w momencie podpisywania oferty.
3.1. Czy prowadząc postępowanie na platformie komercyjnej każdorazowo należy rejestrować postępowanie na e-Zamówienia?
Rejestracja postępowania krajowego służy powiązaniu zdarzeń na Platformie e-Zamówienia, począwszy od publikacji ogłoszenia w BZP, po możliwość wskazania jej jako miejsca pełnej komunikacji elektronicznej w ramach prowadzonego postępowania. Rejestracja postępowania unijnego służy powiązaniu zdarzeń na Platformie, począwszy od możliwości publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE poprzez usługę eSender, po możliwość wskazania jej jako miejsca pełnej komunikacji elektronicznej w ramach prowadzonego postępowania.
Ponadto rejestracja postępowania na Platformie e-Zamówienia jest konieczna niezależnie od trybu. Umożliwia ona złożenie informacji do Prezesa o otrzymanych ofertach i wnioskach oraz późniejsze wypełnienie ogłoszenia o wykonaniu umowy.
3.2. Czy istnieje możliwość, aby podczas rejestracji postępowania kafelek „Czy postępowanie jest prowadzone na platformie e-Zamówienia” oraz „Czy postępowanie jest publicznie dostępne” mogły być edytowane – w przypadku błędnego zaznaczenia, Zamawiający nie może cofnąć tej czynności. Jest to bardzo duże utrudnienie w przypadku niezamierzonego błędu, mimo że ogłoszenie o zamówieniu nie jest jeszcze opublikowane.
Jeśli postępowanie ma status „W przygotowaniu” , można dokonać edycji postępowania. W tym celu należy kliknąć „Edytuj postępowanie” i wprowadzić zmianę. Jeśli postępowanie ma status „Wszczęte”, nie ma takiej możliwości.
3.3. Dotychczas przy rejestracji postępowania, należało zaznaczać „NIE” w kafelku „Czy postępowanie jest publicznie dostępne”, status kafelka zmieniał się na „TAK” po upublicznieniu ogłoszenia o zamówieniu. Czy coś się zmieniło w tym zakresie?
Nic się nie zmieniło. Publikacja ogłoszenia o zamówieniu powoduje zmianę w kafelku „Czy postępowanie jest publicznie dostępne” na „Tak”.
3.4. Czy są plany, aby platforma e-Zamówienia miała funkcjonalność walidacji podpisów elektronicznych i integralności załączanych plików?
Na ten moment nie planów wprowadzania takiej funkcjonalności.
4. Załączniki mogą być w wersji zip?
Załączniki dołączone do oferty mogą być w formacie zip.
Rekomendujemy, aby w takim przypadku plik zip podpisywać podpisem kwalifikowanym zewnętrznym, bo w przeciwnym razie Platforma nie będzie w stanie zweryfikować poprawności technicznej podpisów zawartych w pliku zip.
5. Czy naprawdę wykonawca, zakładając konto musi je potwierdzać podpisanym plikiem w xml? Większość wykonawców tego nie rozumie, na żadnej innej platformie nie ma takiego wymogu, a później nie mogą złożyć oferty, bo konto nie jest do końca aktywowane. Czy nie wystarczy rejestracja loginem i hasłem? Po co te komplikacje?
Tak, rejestrując konto podmiotu należy potwierdzić dane rejestracyjne w postaci pliku XML. W tym celu należy pobrać i zapisać lokalnie na komputerze użytkownika, następnie przekazać go do podpisu kierownikowi jednostki lub osobie upoważnionej (kwalifikowany podpis elektroniczny, pieczęć elektroniczna, podpis zaufany lub podpis osobisty). Po podpisaniu pliku XML należy załączyć go do systemu. Tak wykonane czynności zakończą proces rejestracji konta podmiotu. Informacje na temat podpisywania pliku XML dostępne są w Centrum pomocy w Instrukcji „Podpisywanie wniosków” kategoria Konto, uprawnienia i role.
6. Czy interaktywny formularz oferty tworzy się również do oferty dodatkowej/ulepszonej, czy tylko do oferty (podstawowej).
Interaktywny formularz ofertowy można również tworzyć do oferty dodatkowej/ulepszonej. Korzystanie z interaktywnych formularzy Platformy e-Zamówienia nie jest dla Zamawiającego obowiązkowe.
7. Komunikacja z wykonawcami: Wykonawca musi wybrać temat swojego zgłoszenia/wniosku/pytania. W większości wypadków nie wie, co ma wybrać i większość korespondencji ląduje w zakładce „Inne”. Zamawiający nie ma możliwości odpowiedzieć na taką wiadomość z poziomu platformy. Czy nie można tego uprościć?
Planujemy wprowadzenie modyfikacji w tym zakresie polegającej na umożliwieniu udzielenia odpowiedzi na przesłaną do Zamawiającego lub Wykonawcy informację za pośrednictwem Formularza do komunikacji – Inny.
8. Kiedy planują Państwo wdrożenie możliwości komunikacji z poziomu e-Zamówień po stronie Zamawiającego?
Platforma w ramach usług komunikacji dostarcza szereg formularzy umożliwiających elektroniczną komunikację pomiędzy uczestnikami postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu. Komunikacja wymaga zarejestrowania się na Platformie i jest dostępna dla każdego zalogowanego użytkownika platformy. Rodzaj dostępnych formularzy zależy od posiadanego na Platformie konta. Użytkownik zalogowany jako Zamawiający posiadający uprawnienie do aktualizacji postępowania ma dostępne formularze:
Zawiadomienia/Informacja, Wezwanie, Zaproszenie oraz Inne.
9. Wykonawcy zgłaszają nam, że w momencie skierowania do nich wezwać oznaczonych jako „INNE” nie otrzymują powiadomienia e-mail tak jak ma to miejsce w przypadku widomości oznaczonej jako „WEZWANIE”?
Komunikacja na Platformie jest dostępna dla zalogowanego użytkownika posiadającego zweryfikowane konto Wykonawcy oraz nadane uprawnienia do komunikacji. Powiadomienia mailowe dotyczące wiadomości w postępowaniu otrzymuje każdy użytkownika posiadający uprawnienie Supervisora.
10. Dlaczego wypełnionego formularza informacji do Prezesa UZP o ofertach i wnioskach nie można po prostu przesłać na końcu po wypełnieniu, tylko trzeba go pobierać, przechodzić do innego miejsca, w międzyczasie system jeszcze często wylogowuje. Kolejne komplikacje wydłużające pracę na platformie.
Funkcjonalność związana z przesłaniem informacji do Prezesa UZP została skonstruowana w ten sposób, aby umożliwić przesyłanie formularza zarówno dla Zamawiających prowadzących postępowania na Platformie, jak i poza nią. Ponadto system został zbudowany tak, aby wszystkie czynności Zamawiającego wykonywane w ramach prowadzenia postępowania był rejestrowane w Raporcie dotyczącym postępowania. Raport ten dostępny jest w szczegółach postępowania. Stanowi dokument pomocniczy dla Zamawiającego. Wylogowanie w czasie pracy jest natomiast spowodowane najczęściej jednoczesnym uruchomieniem kilku sesji (kart w przeglądarce) z Platformą e-Zamówienia i bezczynnością na jednej z tych sesji dłuższą niż 10 min.
11. Czy w przypadku gdy treść (np. przewidywanych zmian do projektowanych postanowień umowy) przekracza dostępną w danym formularzu ogłoszenia (odpowiednio TED i BZP) to można wpisać część treści w ogłoszeniu wraz z informacją np. dalsze postanowienia dot. zmian zostały zawarte w rodz. XXX SWZ?
Tak, szczegóły opisu zamówienia, które ze względu na limit dostępnych znaków nie mieszczą się w treści ogłoszenia, można zawrzeć w Specyfikacji Warunków Zamówienia.
12. Jeżeli Zamawiający przewiduje komunikację elektroniczną czy powinien opatrywać podpisem elektronicznym dokumenty związane z postępowaniem przekazywane Wykonawcom?
Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy Pzp komunikacja w postępowaniu o udzielenie zamówienia i w konkursie, w tym składanie ofert, wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub konkursie, wymiana informacji oraz przekazywanie dokumentów lub oświadczeń między zamawiającym a wykonawcą, z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie, odbywa się przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Sposób sporządzania oraz przekazywania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego dokumentów elektronicznych, a także właściwe dla nich wymagania techniczne określa treść Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. – w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie (Dz.U. z 2020 r. poz. 2452), zwanego dalej: „rozporządzeniem w sprawie dokumentów elektronicznych”.
Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów elektronicznych informacje, oświadczenia lub dokumenty, inne niż określone w § 2 ust. 1, przekazywane w postępowaniu lub w konkursie, sporządza się w postaci elektronicznej, w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne lub jako tekst wpisany bezpośrednio do wiadomości przekazywanej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w § 3 ust. 1.
Powyższe regulacje nie wskazują, jak należy podpisywać oświadczenia zamawiającego kierowane do wykonawcy, takie jak: pytania do SWZ, wezwanie do złożenia dokumentów lub wyjaśnień, informacja o wyborze oferty lub o unieważnieniu postępowania. Zgodnie zatem z dyspozycją art. 8 ust. 1 ustawy Pzp, do czynności zamawiającego zawierających oświadczenie woli skierowanych do wykonawcy należy zastosować przepisy Kodeksu cywilnego (dalej jako: KC) o oświadczeniach woli. Zgodnie z ogólną regułą prawa cywilnego wynikającą z art. 60 KC sposób ujawnienia aktu woli zamawiającego może być dowolny, jednak z ograniczeniami wynikającymi z przepisu art. 61 ustawy Pzp, który narzuca komunikację pomiędzy zamawiającym a wykonawcami w postępowaniu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej (z wyjątkami dopuszczającymi komunikację ustną).
Uprawniony będzie zatem wniosek, że dla skutecznego złożenia przez zamawiającego oświadczenia woli liczy się przede wszystkim możliwość identyfikacji osoby składającej oświadczenie woli, bowiem z treści art. 60 KC wynika konieczność ustalenia tożsamości osoby składającej oświadczenie woli. Prowadzi to do wniosku, że zamawiający powinien przy składaniu oświadczeń w postaci elektronicznej zachować wymagania tzw. formy dokumentowej. Zgodnie z art. 77(2) KC do zachowania dokumentowej formy czynności wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie (identyfikację) osoby składającej oświadczenie. Dokumentem zaś jest każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jego treścią (art. 77(3) KC).
Niezależnie od powyższego wskazać należy, że zasady dotyczące podpisywania dokumentów tworzonych w postępowaniu przez zamawiającego mogą wynikać z wewnętrznych regulacji obowiązujących w strukturze organizacyjnej zamawiającego. Mając na uwadze, że przekazanie wykonawcom przez zamawiającego dokumentów, zawierających odpowiedzi na pytania do SWZ, wezwania do wyjaśnień lub informacji o wyborze oferty najkorzystniejszej albo unieważnieniu postępowania, jest czynnością stanowiącą element procedury udzielenia zamówienia publicznego zatwierdzanej przez Kierownika Zamawiającego, zasady uwierzytelniania dokumentów przekazywanych wykonawcom przez zamawiającego mogą stanowić w szczególności treść regulaminu działania Komisji Przetargowej lub regulaminu normującego udzielanie zamówień publicznych w jednostce zamawiającego.
13. Czy oferta (dodatkowa/ulepszona) może zostać przesłana przez wykonawcę za pomocą kafelka „komunikacja” – i czy w takim przypadku jest ważna?
Nie! Każda oferta przesyłana w ramach postępowania prowadzonego na Platformie e-Zamówienia, MUSI być przekazana przez funkcjonalność dostępną w zakładce „Oferty/wnioski”.
14. Przykład: postępowanie nr 1 połączone z pozycją w planie postępowań. Zamawiający wie, że postępowanie będzie unieważnione, ale jeszcze nie zrobił ogłoszenia o wyniku postępowania – bo ma na to 30 dni. W tym czasie chce zamieścić kolejne postępowanie i nie może podpiąć go pod pozycję z planu, ponieważ jest blokada.
Każda pozycja w planie postępowań może być „wykorzystana” niezależnie w kolejnym postępowaniu. Istotne jest jednak, że po pierwszym „użyciu” takiej pozycji we wszczętym postępowaniu, nie może ona być już przedmiotem aktualizacji.
15. Zasadnicza uwaga dot. obsługi platformy – dużo zbędnego klikania i wpisywania tych samych danych w wielu formularzach, co powoduje, że obecnie praca osoby prowadzącej postępowania głównie sprowadza się do tych czynności. Przy wielu częściach postępowania (nawet kilkadziesiąt w przypadku szpitali) i wielu ofertach to jest koszmar. Samo przygotowanie ogłoszenia może zająć kilka dni, a chyba nie o to chodzi w tej pracy. Narzędzia informatyczne powinny ułatwiać pracę, a nie ją utrudniać.
W przypadku prowadzenia postępowania na Platformie, szereg danych wymaganych w ogłoszeniach zaciąga się do formularza ogłoszenia dzięki funkcjonalności tzw. re-użycia danych. Zachęcamy także to korzystania z interaktywnego formularza ogłoszenia, dzięki czemu także dane dot. Wykonawców i złożonych ofert zaciągają się m.in. do informacji do Prezesa UZP o złożonych ofertach oraz ogłoszenia o wyniku postępowania/udzieleniu zamówienia.
Jednocześnie, zgodnie z rekomendacją Urzędu Publikacji Unii Europejskiej wynikającą z ograniczonego czasu przetwarzania formularza ogłoszenia przez TED eNotice2, także w przypadku publikacji poprzez Platformę e-Zamówienia zalecany jest podział dużego ogłoszenia na kilka mniejszych ogłoszeń o liczbie nie większej niż 15-20 części.
16. Po wypełnieniu na platformie e-Zamówienia unijnego ogłoszenia o zamówieniu, gdzie będzie widoczne ogłoszenie z nadanym numerem publikacji ogłoszenia: na TED czy opublikuje się na e-Zamówieniach?
Numer ogłoszenia unijnego przesyłanego do DUUE za pomocą Platformy e-Zamówienia zostanie automatycznie zaimportowany do postępowania zarejestrowanego na Platformie po jego opublikowaniu w DUUE. Opublikowane w DUUE głoszenie można także wyszukać za pomocą wyszukiwarki dostępnej na Platformie (kafelek BZP -> Przeglądaj ogłoszenia i plany).
17. Dzień dobry. Rozumiem, że informacja z otwarcia ofert generuje się automatycznie tylko w przypadku systemowego formularza ofertowego? Jeśli zamawiający zamieści swój formularz, wtedy jest więcej do uzupełniania.
Informacja generuje się niezależnie od rodzaju formularza wykorzystywanego w postępowaniu. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku braku interaktywnego formularza ofertowego, nie pobierają się dane Wykonawców i złożonych ofert – w takim przypadku dane te należy uzupełnić ręcznie.
18. Proszę o informację w jaki sposób w przypadku postępowania o udzielenie zamówienia, które nie zostało podzielone na części, powinno się wprowadzić dane do ogłoszenia o zamówieniu w ted.europa.eu tak, aby formularz ogłoszenia nie wymuszał wypełniania cz . 5 tj. „Część zamówienia” 5.1 Techniczny ID partii: LOT0002” ?Proszę o informację w jaki sposób w przypadku postępowania o udzielenie zamówienia, w którym zostały sformułowane warunki udziału powinno się wprowadzić dane do ogłoszenia o zamówieniu w ted.europa.eu tak, aby część formularza dotycząca ww. warunków stała się aktywna i umożliwiła wprowadzenie danych ? – pytanie nie dotyczy Platformy e-Zamówienia.
Za funkcjonowanie unijnego systemu publikacji ogłoszeń odpowiada Urząd Publikacji Unii Europejskiej. Mając jednak na uwadze wygodę polskich Zamawiających, UZP udostępnił na swojej stronie (https://www.gov.pl/web/uzp/instrukcje-w-zakresie-publikowania-ogloszen-w-duue) zestaw materiałów służących pomocą przy wypełnianiu ogłoszeń unijnych. Zachęcamy także do udziału w szkoleniach online w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich organizowanych przez UZP.
W przypadku problemów z wypełnianiem ogłoszenia unijnego na Platformie e-Zamówienia, zachęcamy do zarejestrowania zgłoszenia w Systemie Obsługi Zgłoszeń Platformy e-Zamówienia oraz przekazanie pdf-u z roboczą wersją przygotowanego ogłoszenia ora zrzutem z ekranu z komunikatem nt. błędu.
19. A czy można unieważnić jedną część przed terminem składania ofert?
Tak. Unieważnienie następuje w wyniku publikacji ogłoszenia o wyniku postępowania (postępowanie krajowe) lub ogłoszenia o udzieleniu zamówienia (postępowanie unijne) odnoszącego się do unieważnianej części postępowania.
20. Czy umieszczenie zapisów SWZ dotyczących warunków udziału w postępowaniu w ogłoszeniu o zamówieniu na ted.europa.eu w części 2.1.4. Formularza (Informacje ogólne) jest dopuszczalne ?Czy w przypadku zapisów w SWZ dot. obligatoryjnych/fakultatywnych przesłanek wykluczenia z postępowania, przesłanki te należy wskazać w ogłoszeniu o zamówieniu korzystając z formularza ogłoszenia o zamówieniu w ted.europa.eu /2.1.6. Podstawy wykluczenia/, czy też można jedynie wskazać w tej części odesłanie do określonej jednostki redakcyjnej w treści SWZ regulującej te kwestie.
SWZ w zakresie warunków udziału w postępowaniu, w ogłoszeniu o zamówieniu w części 2.1.4. formularza (Informacje ogólne), wskazać należy, że zgodnie z przyjętą w ogłoszeniach unijnych przesyłanych za pośrednictwem eSendera – „e-Zamówienia” systematyką pól, warunki udziału w postępowaniu w ogłoszeniu o zamówieniu wskazane powinny zostać przez zamawiającego w polu 5.1.9. „Kryteria kwalifikacji” (a podstawy wykluczenia w polu 2.1.6.- „Podstawy wykluczenia”).
Z uwagi na to, że w formularzach ogłoszeń przewidziano odrębne pola, dedykowane określeniu warunków udziału w postępowaniu (oraz podstaw wykluczenia) nie jest uzasadnionym wskazywanie ich w innych pozycjach formularza ogłoszenia. Przy czym należy wskazać, że jeżeli w przygotowywanym ogłoszeniu zamawiający w pozycjach 2.1.6. oraz 5.1.9. formularza ogłoszenia o zamówieniu nie będzie mógł wskazać wszystkich niezbędnych informacji, dane które nie zostały uwzględnione w polach 2.1.6. oraz 5.1.9. mogą zostać zamieszczone w polach dedykowanym informacjom dodatkowym.
Natomiast odnosząc się do pytania dotyczącego sposobu wypełniania formularzy ogłoszeń przekazywanych do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE w zakresie podstaw wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu wyjaśnić należy, że sposób przesyłania ogłoszeń do Dziennika Urzędowego UE reguluje np. 87 ust. 1 i 2 Pzp. Z treści tego przepisu wynika, że zamawiający mają obowiązek przygotowywania ogłoszeń zgodnie z treścią rozporządzeń Komisji Europejskiej dot. ogłoszeń (eForms).
Od dnia 25 października 2023 r. treść ogłoszeń przesyłanych do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej regulowana jest treścią rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2019/1780 z dnia 23 września 2019 r. – ustanawiającego standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2015/1986 („e-formularze”).
W dniu 1 czerwca 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 2023/2884 z dnia 20 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1780 ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych.
Zgodnie z treścią Rozporządzenia nr 2023/2884:
– od dnia 1 listopada 2024 r. do dnia 28 lutego 2025 r. do publikacji ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zamawiający mogą stosować zarówno formularze ogłoszeń określone w Rozporządzeniu Komisji nr 2019/1780 (zmienionego Rozporządzeniem (UE) nr 2022/2303) jak i formularze uwzględniające informacje określone Rozporządzeniem nr 2023/2884.
-od dnia 1 marca 2025 r. publikacja ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej odbywać się będzie wyłącznie z wykorzystaniem formularzy ogłoszeń uwzględniających zmiany wprowadzone Rozporządzeniem nr 2023/2884.
Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia nr 2019/1780 informacje dotyczące podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania zamawiający wskazuje w pozycjach BT-67a (kategoria podstawy wykluczenia) i BT-67b (opis podstawy wykluczenia) formularza ogłoszenia o zamówieniu.
W przypadku zamówień klasycznych, udzielanych na podstawie Dyrektywy 2014/24/UE pozycje BT-67 (a i b) mają charakter obligatoryjny.
W myśl rozporządzenia 2019/1780 w pozycji BT-67 (stanowiący odpowiednik pola 2.1.6 formularza ogłoszenia o zamówieniu przesyłanego za pośrednictwem eSendera – „e-Zamówienia”), zamawiający zobowiązany jest wskazać: „Krótki opis kryteriów dotyczących podmiotowej sytuacji oferentów, która może prowadzić do ich wykluczenia. Musi to obejmować listę wszystkich takich kryteriów i wskazywać wymagane informacje (np. oświadczenia własne, dokumenty). Może to również obejmować szczególne krajowe podstawy wykluczenia.”
Treść rozporządzenia nr 2019/1780 nie precyzuje przy tym w jaki sposób zamawiający powinien w treści ogłoszenia opisać określone przez siebie wymagania w stosunku do wybranych kategorii warunków udziału w postępowaniu lub podstaw wykluczenia. Dopuszczalne w tym zakresie będzie zatem zarówno wskazanie takiego opisu w treści samego ogłoszenia o zamówieniu jak również odesłanie w określonym zakresie do poszczególnych zapisów dokumentów zamówienia, w tym w szczególności SWZ.
Kwestia ta została doprecyzowana na gruncie nowego rozporządzenia w sprawie formularzy ogłoszeń. Tj. Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2023/2884 z dnia 20 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1780 ustanawiające standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych.
Treść Rozporządzenia nr 2023/2884 wprowadziła do formularza ogłoszenia o zamówieniu dodatkową pozycje BT-806 „Źródło podstaw wykluczenia”. W polu tym zamawiający wskazuje, gdzie zostały podane informacje w zakresie właściwych dla postępowania podstaw wykluczenia. Zamawiający może wskazać jedną z następujących opcji:
– Dokumenty zamówienia
– Jednolity Europejski Dokument Zamówienia
– Ogłoszenie o zamówieniu
Jeżeli zamawiający w pozycji BT-806 wskazuje, że informacje dotyczące podstaw wykluczenia określone zostały w dokumentach zamówienia albo JEDZ informacje zawarte w pozycjach BT-67a (kategoria podstawy wykluczenia) i BT-67b (opis podstawy wykluczenia) nie są wypełniane przez zamawiającego.
Jeżeli natomiast, zamawiający decyduje się na wskazanie informacji dotyczących podstaw wykluczenia w ogłoszeniu o zamówieniu, wypełnia pole BT- 806 poprzez wskazane opcji „Ogłoszenie o zamówieniu”, a następnie pola: BT-67a (kategoria podstawy wykluczenia), BT-67b (opis podstawy wykluczenia).
Jeżeli zamawiający w pozycji BT-806 wskazuje, że informacje dotyczące warunków udziału w postępowaniu oraz podstaw wykluczenia określone zostały w dokumentach zamówienia albo JEDZ może w treści ogłoszenia doprecyzować tę informacją poprzez odesłanie do konkretnych jednostek redakcyjnych SWZ. W formularzach eNotices2 informacje te mogą zostać wskazane w polu (BT-300-Procedure).
21. Czy w formularzu wprowadzenia ogłoszenia może być dodana numeracja, jaka pojawia się w ogłoszeniu (Sekcja II INFORMACJE PODSTAWOWE 2.1.) Ogłoszenie dotyczy.
W publikowanym ogłoszeniu zawarte są dane wprowadzone przez Zamawiającego w formularzu ogłoszenia bądź zaciągnięte do tego ogłoszenia z postępowania w ramach funkcjonalności tzw. re-użycia danych.